Matilda Svanberg, channel manager Sonepar Sverige.

I slutet av februari sänds det första avsnittet av Elsnack, en helt ny programserie där ett par av Sonepars medarbetare kommer snacka om bra produkter, smarta lösningar och spännande innovationer inom el och teknik. Målsättningen är att nå ut till elektriker på ett underhållande, lättsamt och kunnigt sätt, med ett innehåll som både inspirerar och informerar.

Ansvarig för Elsnack är Matilda Svanberg, channel manager Sonepar Sverige.

– Sonepar har fantastiska medarbetare med djup kunskap, vilket gett oss en unik position i elbranschen. Detta är vi otroligt stolta över och självklart vill vi att det ska visualiseras även i denna digitala programserie. I Elsnack blandar vi kunskap och humor med pepp för el och teknik. Min roll är att hålla ihop det hela internt, ha dialog med våra leverantörer, fånga upp idéer kring innehållet och ha en nära kontakt med produktionsteamet, säger Matilda.

Planen är att under året producera 18 avsnitt med YouTube-filmer, för utgivning var fjortonde dag. Från de cirka 10 minuter långa filmerna kommer man sedan göra kortare klipp vinklade för olika plattformar, för användning på webben, i sociala medier och i butik.

Programledare från Sonepar

Två av Sonepars medarbetare kommer att vara programledare för Elsnack under året och för att hitta de mest lämpliga hade alla anställda chans att anmäla sitt intresse. Man fick in väldigt många ansökningar och därefter följde en gedigen castingprocess.

– Jättekul att vi hade så många kandidater med bra kvaliteter att välja mellan. Vi ville hitta ett par medarbetare som kunde komplettera varann såväl kunskapsmässigt som dynamiskt. För oss var det en hjärtefråga att hitta programledare från organisationen. Vi hade kunnat anlita skådespelare med större vana att synas framför kameran, men vi vill att det ska kännas äkta och igenkännande. Personerna som är programledare är kollegor av samma kaliber som de våra kunder möter dagligen runt om i landet. Det är medarbetare som delar med sig av kunskap, har högt engagemang och strävar efter att överträffa kundernas förväntningar, säger Matilda Svanberg.

Programledare för Elsnack under 2026 är Sonepars medarbetare Michelle Cangren Höglund, nationell säljare Excel Networking och Gabriel Granberg, utesäljare.

Teknisk kunskap och lättsamhet

Programledare för Elsnack under 2026 är Sonepars medarbetare Michelle Cangren Höglund, nationell säljare Excel Networking och Gabriel Granberg, utesäljare.

– Jag är nyfiken på alla produkter som vi säljer, vill veta mer och förmedla det till Elsnacks tittare. Jag tycker om att nörda ner mig kring vad vi kan erbjuda och är inte rädd för att ställa de där frågorna alla tänker men ingen säger högt. Elsnack är för mig ett avslappnat och roligt sätt att prata om smarta produkter, lösningar och installationer. Det har varit spännande, kul och lärorikt att spela in de första avsnitten av Elsnack och även om jag älskar mitt vanliga jobb så räknar jag nu faktiskt dagarna till nästa inspelning, säger Michelle.

– För mig innebär Elsnack en chans att dela med mig av kompetens och dra nytta av min erfarenhet som elektriker. Michelle och jag kompletterar varann väldigt bra, min tekniska kunskap och hennes starka intresse och lättsamhet gör att vi får en bra dynamik och olika infallsvinklar. Utvecklingen inom branschen går fort och vi vill att Elsnack ska vara lärande och det ska vara lätt att hänga med, oavsett kunskapsnivå. Jag har stor förkärlek för belysning och hur rätt armatur och styrning kan förändra både funktion, känsla och trivsel. Det är ett av många områden som jag hoppas få chansen att grotta ner mig i ännu mer, säger Gabriel.

Stor satsning

Elsnack är en stor satsning från Sonepar där man bryter ny mark inom elbranschen för att nå ut brett till sina målgrupper på olika marknadsföringsplattformar.

– Målet är att förmedla Sonepars varumärke och attraktionskraft till nuvarande och nästa generations elektriker samtidigt som vi ger våra leverantörer en ny, inspirerande kanal att synas i. Vi kommer även bjuda in gäster i programmet, till exempel leverantörer eller branschorganisationer och ibland kommer vi göra spännande besök. Möjligheterna med Elsnack är många och vi tar mer än gärna emot tips på innehåll från våra tittare, avslutar Matilda Svanberg.

 

Elsnack hittar du, från och med den 23:e februari, bland annat på
Sonepars YouTube, Webbsida, Instagram, TikTok och Snapchat