Reparation av träpallar har minskat träavfallet med cirka 30 procent.

På Sonepar Sveriges logistikcenter i Örebro arbetar man löpande med att se över vilka miljöförbättringar som kan göras vid anläggningen. Fokus är bland annat att återvinna mängden avfall.

Sedan tre år tillbaka träffas arbetsgruppen Miljöforum, med sju medarbetare från olika avdelningar vid anläggningen, en gång i månaden för att jobba med miljöförbättringar. David Hjälmarlycka, transportchef Sonepar Sverige, är sammankallande för Miljöforum och även ansvarig för företagets avtal med Stena Recycling.

David Hjälmarlycka, transportchef Sonepar Sverige
– Vi har stort fokus på bland annat återvinning av avfall, där de tre största fraktionerna är trä, wellpapp och plast. Här tillför vi inget själva utan det är materiel som kommer från våra leverantörer. Vi jobbar därför aktivt med leverantörerna, bland annat kring att minska mängden förpackningsmateriel, säger David Hjälmarlycka.

Av 100 ton avfall per månad återvinner Sonepar Sverige hela 97 procent! De återstående tre procenten är brännbart, något man arbetar med att minimera så mycket som möjligt.

– Vi har kommit en bra bit på väg de senaste tre åren, då vi jobbat väldigt dedikerat med dessa frågor, med ordning och reda i alla processer och med ett högt engagemang från alla medarbetare. Från vår lista över 111 aktiviteter har vi hittills genomfört 99, men det tillkommer givetvis nya punkter hela tiden. En konkret åtgärd som genomförts av Miljöforum är reparation av träpallar, istället för att skicka dem till materielåtervinning. Mycket tack vare denna åtgärd har vi kunnat minska vårt träavfall med cirka 30 procent, säger David och fortsätter:

– Nu har vi låtit göra en film om vår avfallshantering, hur vi ska sortera på lagret och vad som händer med avfallet. Filmen är ursprungligen gjord för internt bruk, men den blev så bra så vi kommer även visa den för kunder och leverantörer.